Nu kan du tjäna på att rekommendera oss till andra.
Vid en förmedlad affär erhåller du provision på ordervärdet.
Som återförsäljare till compartment kan du välja om du vill sköta all kommunikation med slutkunden själv eller "bara lämna över" till oss att ta hand om frågor som support och kundtjänstärenden.
Själva återförsäljartjänsten är väldigt flexibel och kan fungera på flera olika sätt. Som återförsäljare får du tillgång till ett webbaserat system där du kan logga in och göra inställningar, hämta färdiga banners med din provisionskod "för-programmerad".
- Statiskt bildformat (tex jpg, png, gif mfl)
- Animation / rörliga banners (tex flash).
Om du inte redan har ett återförsäljar-konto skapar du det enkelt via länken nedan.
Så snart vi registrerat kontot kan får du inloggningsupgifter till återförsäljarsidan där du snabbt och enkelt kan hämta färdiga återförsäljar-banners (bild eller flash format) för att lägga upp på webplatser. Vid klick på dessa registrerar vi att det var just din webplats som förmedlade klicket. När köpet är genomfört så ser du att din innestående provision har ökats på genom att logga in på återförsäljarsidan och titta på ditt konto.
ÅF-support
Som återförsäljare har du tillgång till snabb hjälp, svar på frågor mm via en särskild dedikerad kanal in till vår support (via tex e-post och telefon).
Vi har bred kompetens inom många olika relaterade områden.
För oss är det viktigt att både våra återförsäljare och slutkunder är nöjda.
Därför arbetar vi ständigt med att bli ännu bättre.
Vi erbjuder alltid kostnadsfri rådgivning - fråga oss gärna om tex personlig support eller driftsäkerhet så kan vi ta fram en arbetsplan och teknik som passar just ert eller er kunds projekt.
ÅF-tjänsten passar de flesta.. ..och anpasas
Som återförsäljare till compartment kan du själv välja hur du vill arbeta med våra produkter.
Återförsäljarkontot passar för de flesta och tack vare flexibel teknik kan det användas på många olika sätt. Exempel på företag / verksamheter som kan dra nytta av att vara återförsäljare till compartment:
- Webbyråer och webdesigners
som behöver en flexibel och trygg partner för att sköta driften av webplatser när de ska lanseras. Du väljer själv om du vill reservera konton i förväg, hyra Egen Server eller beställa tjänsten vid behov.
- Webplatsägare som vill få betalt genom att visa reklam på sin webplats och tjäna provision.
Genom att rekommendera en kvalitetsleverantör som compartment får era kunder och besökare ett mervärde och good will.
- Webhotell
Vi erbjuder förmånliga priser på exempelvis serverhostingtjänster med mycket trafik
- Medlemsorganisationer, föreningar och liknande kan erbjuda våra standardiserade tjänster eller anpassade medlemstjänster som förmån eller mervärde till medlemmarna i organisationen. Vi hjälper er gärna att ta fram en skräddarsydd lösning för era behov oavsett om det gäller allt från personliga e-postadresser till bloggar, webshoppar mm.
- Säljbolag
Du har kunder som behöver våra tjänster. Genom att samarbeta med oss som är kvalitetsleverantör av IT-tjänster får ni en bra och flexibel plattform som ni kan välja att bundla med andra produkter.
Låt våra tjänster bli ett mervärde för era kunder.
Vi har lösningar för dig som vill erbjuda fotoalbum på nätet, backup-tjänster eller ftp, bloggar, e-post, fjärrskrivbord för distansarbete, projekthantering osv.
Funderar du på om det är möjligt att realisera just din idé så har vi tekniken - ring på 08-91 55 44 så berättar vi mer!
Vem kan bli återförsäljare?
Svenska registrerade företag och organisationer som är registrerade för moms och har f-skattsedel.
Viktigt om media
Tänk på att fysiska media kan inte "automatiskt" registrera klick eller liknande. Om du använder blanketter eller annat tryckmaterial eller liknande - glöm inte att tydligt ange återförsäljar-id/provisionskod på dessa så att vi kan registrera köpet på rätt sätt hos oss. Kontakta oss om du vill ha mallar för beställningsblanketter.
Om du låter kunden beställa manuellt direkt via vår webplats måste de ange er provisionskod manuellt för att provision ska registreras - bättre är ofta att låta slukunden klicka på er banner (som ni loggar in och hämtar på återförsäljarsidan) efterssom klicket då automatiskt registrerar att "kunden tillhör er" i vårt system. Ni kan sedan vägleda kunden på vår webplats eller lämna över till oss osv.
Det kostar ingenting att bli återförsäljare. Du väljer själv "hur" du vill arbeta; Länka från din webplats, nyhetsbrev, broschyrer med förtryckt rabattkod etc.
Skapa ett återförsäljarkonto här
Logga in på ditt återförsäljarkonto